Rozhovor s Katkou Enders

Rozhovor: Kateřina Enders

1400x_katka

Kateřina Enders je úspěšná spisovatelka, propagátorka zdravého stravování a milovnice snídaní. Popovídali jsme si s ní o její nové knize, o tom, jak by si představovala ideální probuzení a řeč přišla i na nějaké to drobné hřešení.

Kulina: Jste autorkou tří knih, z toho dvou o smoothies. Ta poslední se ale jmenuje Buddhovy misky a pojednává o kaších. Co vedlo ke změně tématu?

Kateřina Enders: Blíží se podzimní období a mě minulý rok po všech umixovaných smoothie napadlo, že v zimě se tu na smoothie žít nedá. (smích) A tak jsem nějak přirozeně sáhla po kaši. Jenže mi nestačil jeden druh, chtěla jsem kaše jako jídlo. A už to bylo! Na sladko, na slano, s různou zeleninou či ovocem, semínky a dalšími ingrediencemi jsme si vytvořila jídla kde hlavní roli hraje kaše.

Pohybujete se primárně v oboru módy, co vás vlastně vedlo k psaní knih o stravování?

Móda je sice moje láska, ale na stravu si dávám pozor už od mládí. Na každé mé knize je napsáno „Pečujte o své tělo, budete s ním dlouho“. A to se snažím dodržovat. Uchovat si energii a fit postavu. A hlavně je pro mě důležité to, co jím!

foto

Jak jste vybírala recepty do své poslední knihy? Vychází všechny z vašeho osobního zkoušení a ochutnávání?

Mé recepty, to jsem já! Všechny jsem vymyslela, odzkoušela a ochutnala.

Jaká je vaše oblíbená snídaně? Najdeme ji ve vaší poslední knize?

Ano, mám ráda kaše k snídani. Z knihy je to třeba kaše papájová nebo špenátová. Když je léto, tak si dám ráda smoothie, mým favoritem je avokádové z knihy Smoothie Book. A pak jsou to vajíčka, asi na jakýkoliv způsob.

Stíháte vy sama snídat každý den?

Jako mladá jsem moc nesnídala, stačila mi káva. Ale s přibývajícím věkem jsem se to naučila a dělám si na snídani čas i v ranním shonu, v němž vypravuji syna do školy. 

Jak by vypadala snídaně do postele podle Kateřiny Enders?

Měla by být na krásném designovém nádobí a podnose. Měla by mi chutnat. (smích) A naopak by jí neměla chybět dávka vitamínů v podobě smoothie nebo fresh džusu. Když se ještě zamyslím, mám ráda snídaně, které mě zasytí na celé dopoledne. A já
pak nemusím tláskat sladkosti před obědem. (smích)

Jak hřeší Kateřina Enders? Co si dáte, když vás tzv. honí mlsná?

Nejsem moc na sladkosti, už od mala. Ale miluji kvalitní chléb. Krajíc chleba s rybičkovou pomazánkou nebo se sádlem a cibulkou, to jsou moje hříchy. (smích)

Popište vaši knihu novou knihu Buddhovy misky třemi slovy.

Výrazná, netradiční, chutná.

S jakou osobností (živou/mrtvou/fiktivní) byste ráda posnídala? A na co byste se nechala pozvat?

Francouzská zpěvačka Francoise Hardy nebo Robert Redford. A pozvat bych se nechala na francouzskou, nebo anglickou snídani do nějakého skvělého bistra.

Stává se vám někdy, že máte prázdnou ledničku, nebo je u Vás vždy plná?

Prázdnou lednici nemívám, takže většinou plná.

Moc díky za rozhovor, Katko.