Úklid a uspořádání kuchyně

 

caj

Jak jednoduše uklidit a uspořádat kuchyň - 6 praktických tipů a nejlepší produkty pro dokonalou organizaci kuchyně

Chcete, aby vaše kuchyně byla funkční, praktická a snadno se udržovala v čistotě? Pak nepodceňujte její uspořádání. Stačí dodržovat několik základních organizačních rad a pořídit pár praktických pomocníků a úklid kuchyně bude hračka a vše potřebné budete mít stále po ruce. Připravili jsme pro vás průvodce úklidem kuchyně krok za krokem a výběr praktických a odolných, ale také stylových doplňků, které vám pomohou vaši kuchyni dokonale zorganizovat.

Co najdete v tomto nákupním průvodci:

1/ Jak uklidit kuchyň - krok za krokem
2/ Stylové koše na odpadky
3/ Uspořádání kuchyňské pracovní desky
4/ Uspořádání kuchyňských skříněk a zásuvek
5/ Skladování potravin - uspořádání spíže a zásob potravin
6/ Organizace dřezu
7/ Utěrky, chňapky a podložky

 

  • Zbavte svou kuchyň zbytečností a buďte při tom... drsňák! Žádné výmluvy, žádné pocity viny. Zbavte se sentimentální sbírky nepotřebných věcí a prostě vyhoďte vše, co nepoužíváte nebo co jste nepoužili za poslední rok. Ujistěte se, že je ve vaší kuchyni jen to, co skutečně potřebujete. Usnadní vám to každodenní vaření i běžný úklid a budete díky tomu ve vaší kuchyni rádi trávit čas. Ideálním začátkem jarního úklidu je proto vytáhnout vše ze skříněk a zásuvek (postupujte najednou nebo zásuvku po zásuvce), vzít každou věc do ruky a rozhodnout, jestli si ji ponecháte nebo se s ní rozloučíte.
  • Vyberte každé věci své místo a mějte přitom na paměti především efektivitu. Kuchyňské pomocníky ukládejte tam, kde je budete mít rychle po ruce tam, kde je používáte nejčastěji. Všeobecně se radí mít nejčastěji používané věci ve výšce očí nebo v první zásuvce pod linkou a vše ostatní výše nebo níže.

 

  • Uspořádejte si kuchyň do zón:
    ZÓNA 1: talíře, misky, hrnky, sklenice a příbory na běžné používání (snadno přístupné, pokud možno blízko myčky nádobí)
    ZÓNA 2: nádobí a příslušenství používané při vaření - hrnce, pánve, prkénka, stěrky, vařečky, misky na míchání a koření (v blízkosti sporáku a trouby)
    ZÓNA 3: spíž nebo výsuvný skladovací systém v kuchyni - suché potraviny, koření, větší kuchyňské pomocníky nebo spotřebiče, které nepoužíváte každý den
    ZÓNA 4: koš na odpadky a prostor kolem dřezu - vytvořte si prostor na třídění odpadu, čisticí prostředky a příslušenství k mytí nádobí ideálně pod dřezem nebo v jeho blízkosti
    ZÓNA 5: káva a čaj - prostor na jejich přípravu a příslušenství k nim by měl být v blízkosti hrnků, šálků a varné konvice.
    ZÓNA 6: elegantní a sváteční nádobí, servírovací talíře, sklenice a barové doplňky, které obvykle používáte pouze ve slavnostní okamžiky nebo pokud máte hosty. Pokud nemáte dost prostoru v kuchyni, uložte tyto předměty v jiné části domu, např. v jídelně nebo v obývacím pokoji kde mohou sloužit zároveň jako dekorace.

  • Uchovávejte cereálie, mouku, těstoviny, rýži, sladkosti a další suché potraviny v průhledných nádobách na potraviny, košících nebo jiných praktických dózách. Budete mít více místa, budou se lépe skladovat a budete mít o všem přehled a rychleji najdete potřebné ingredience. 
  • Používejte organizéry a rozdělovače zásuvek, využijte dvířka skříněk nebo spíže, na které můžete nainstalovat závěsné regály a háčky a využijte prostor na stěnách na poličky, abyste měli vše přehledně a snadno dostupné.
  • Vytvořte si plán úklidu kuchyně - není nad každodenní rutinu, díky níž budete mít za pár minut hotovo a vaše kuchyň bude působit stále uklizená. Například: umyjte pracovní desku a stůl, umyjte nádobí/vyložte myčku, otřete varnou desku a omyjte dřez a vyneste odpadky. Složitější práce, jako je vytírání podlahy, odstraňování vodního kamene z varné konvice nebo úklid kuchyňských zásuvek, si můžete naplánovat na konkrétní dny v týdnu nebo v měsíci.

 

Třídění kuchyňského odpadu je výzva. Zvlášť když si uvědomujeme dopad třídění odpadu na naše životní prostředí. A tak se nám ve spíži či pod dřezem kupí několik tašek nebo nádob na různé druhy odpadu a zabírají čím dál více místa. Naštěstí výrobci odpadkových košů už dbají na to, jak nám nakládání s odpadem nejen ulehčit, ale i na to aby nádoby na odpad dobře vypadaly, protože ne vždy máme prostor je skrýt.

Kam s odpadkovým košem?

Odpadkový koš se tradičně umisťuje pod dřez, což je optimální řešení pro malé kuchyně a menší rodiny. Pokud je vás doma víc a třídíte odpad, nejspíš víte, že tento prostor nestačí. Pod linkou je proto ideální ponechat koš na směsný odpad nebo bio odpad a na zbytek vyhradit prostor v komoře nebo venku v kuchyni. Ale nelekejte se, moderní odpadkové koše vypadají tak dobře, že je dokonce škoda je schovávat. Příkladem jsou odpadkové koše známého holanského výrobce Brabantia, do kterých se můžete i zamilovat. Vážně. :-)

Z jakých košů můžete vybírat?

  • pedálové koše s přihrádkami na třídění odpadu
  • vestavné odpadkové koše (k montáži na vnitřní stranu dveří skříňky)
  • dotykové koše všech velikostí a barev
  • stohovatelné koše na odpadky
  • koše na kompostovatelný odpad
  • stolní koše

Odpadkové koše

Na Kulině je máme všechny a k tomu vás vybavíme i extra silnými a kompostovatelnými pytli na odpadky.

 

Pokud chcete v kuchyni příjemně trávit čas a chcete mít dostatek prostoru pro přípravu jídla, potřebujete mít kolem sebe pocit přehledného a čistého prostoru.

Kuchyňská prkénka - stylově a hygienicky

Kde skladovat prkénka na krájení?

Prkénko chcete mít stále po ruce, minimálně to na pečivo. V závislosti na stylu vašeho interiéru je můžete stylově opřít o stěnu (zejména pokud se rozhodnete pro dřevěná prkénka různých velikostí), koupit sadu se speciálním stojanem nebo je jednoduše schovat do kuchyňské zásuvky, ale nezapomeňte, že potřebují určitou cirkulaci vzduchu, aby skutečně dobře vyschla.

Jak čistit prkénka na krájení?

Jedním z hlavních pravidel je používat různá prkénka na krájení masa, chleba a zeleniny. Potřebujete tedy minimálně tři. Bez ohledu na to, jaký materiál a způsob skladování prkének zvolíte, dbejte na to, abyste je čistili a používali správným způsobem, aby nepřenášely choroboplodné zárodky. Dřevěné krájecí prkénko nikdy nevkládejte do myčky nádobí. Čistěte ho ihned po použití, otřete do sucha a čas od času ho ošetřete kapkou oleje.

Na Kulině můžete vybírat z klasických prkének i z mnoha funkčních vychytávek. Praktické jsou např:

  • prkénka s drážkami pro zachytávání drobků nebo šťávy z masa
  • stohovatelné sety několika prkének, u nichž barevně a piktogramy rozlišíte jejich určení
  • nebo prkénka se zásuvkami, do kterých můžete shrnout slupky nebo je rovnou použít jako pekáč na pokrájené maso!

Bloky a stojany na nože - mějte své nože bezpečně po ruce!

Co používáte v kuchyni nejčastěji? Nůž! A proto je opravdu pohodlné, když máte nože vždy po ruce, pěkně uložené ve stylovém bloku na nože nebo na magnetickém držáku.

Proč je dobré uchovávat nože v bloku?

Máte je vždy po ruce a déle ostré. Tím, že jsou nože v bloku oddělené, tak jsou chráněné a méně se tupí. Nezapomeňte ale i blok pravidelně čistit. Alternativou tradičních bloků ze dřeva jsou moderní bloky ze syntetických štětin, do kterých zabodáváte nože libovolně a velmi snadno je i vyčistíte.

Chlebník - proč si ho pořídit?

Jak skladovat pečivo

Pokud nemáte spíž, pravděpodobně skladujete pečivo na kuchyňské lince, v zásuvce nebo skříňce. Chléb si přinesete z obchodu většinou v plastovém nebo papírovém sáčku. V plastovém sáčku se chléb zvlášť v teplém počasí snadno zapaří a začne plesnivět. Naopak v papírovém sáčku rychle vysychá a tvrdne. Optimální je po vzoru našich babiček chléb zabalit do čisté suché utěrky a skladovat v chlebníku.

Který chlebník je nejlepší? Kvalitní chlebníky jsou vyrobeny z materiálů vhodných pro potraviny, umožňují cirkulaci vzduchu, snadno se čistí a udrží chléb déle čerstvý. No a samozřejmě dobře vypadají, protože se stávají doplňkem vaší kuchyňské linky. Některé chlebníky mají funkční prvky, například víka sloužící jako prkénka na krájení. Vyberte si takový, který odpovídá množství chleba, které obvykle kupujete, a který nejlépe vyhovuje stylu vaší kuchyně.

 

Držák na papírové utěrky - nejlepší přítel každého kuchaře!

Používání papírové utěrky v kuchyni je hygienické a pohodlné. Jak vám pomůže držák? Jednou rukou snadno utrhnete tolik listů, kolik potřebujete a také se vám nestane, že se role utěrek rozkutálí z kuchyňské linky v nejméně vhodný okamžik. A držáky nemusí být vůbec nuda. Vyberte si klasický nebo hravý.

Stojany na papírové utěrky

 

Kuchyňské organizéry

I vařečky a obracečky chtějí své místo. Vždy po ruce, v zásuvce nebo v dóze na lince. Pokud jste praváci, mějte základní náčiní, jako je naběračka, vařečka nebo stěrka, vpravo od sporáku (buď v kuchyňské zásuvce, nebo v organizéru na náčiní). Vlevo od sporáku mějte kuchyňské náčiní a doplňky, které nepoužíváte tak často (lis na česnek, otvírák na konzervy, paličky na maso, kleště atd).

Kuchyňské boxy a organizéry

 

Kulina tip

Mnoho lidí skladuje koření v zásuvkách nebo ve spíži. To je optimální pro uchování aroma koření a bylinek. Pokud ale vaříte často a rychle koření spotřebujete, bude pro vás lepší mít ho v blízkosti sporáku. Můžete použít speciální pultový stojan nebo nad pracovní desku namontovat stojan či polici na kořenky, abyste je měli stále po ruce.

 

Při uspořádávání kuchyňských skříněk a zásuvek se snažte seskupit věci dohromady dle účelu, například všechny potřeby na pečení. Můžete si tak vytáhnout vše najednou.

Jak uspořádat kuchyňské zásuvky?

Použijte dřevěné nebo plastové bedny a úložné boxy a nezapomeňte na organizéry zásuvek a nastavitelné dřevěné přepážky. Minimem je organizér na příbory, bez něj se skutečně neobejdete. Menší předměty a příslušenství roztřiďte podle toho, kdy a kde je používáte. 

Jak uspořádat kuchyňské skříňky?

I zde využijte na maximum organizéry do skříněk, drátěné regály a organizéry pod police. Označte nádoby štítky, abyste mohli co nejrychleji najít to, co hledáte. Nejrůznější chytrá řešení vám umožní i zdvojnásobit prostor v policích.

Kuchyňské organizéry

Jak ukládat hrnce a pánve?

Nádobí ukládejte do skříněk s výsuvnými nebo otočnými moduly nebo do zásuvek. Můžete si také nainstalovat závěsný stojan na zeď nebo pod skříňky či stropní stojan na hrnce nad kuchyňským ostrůvkem. Na těch se obzvlášť vyjímá měděné nádobí, které je skutečným klenotem kuchyně.

Pokud se rozhodnete ukládat nádobí do kuchyňských zásuvek, měli byste zvážit nákup speciálních oddělovačů, abyste zabránili poškrábání, které by mohlo zničit nepřilnavý povrch. Můžete také použít drátěné organizéry nebo držáky na poklice, které lze namontovat na vnitřní stranu dvířek.

Kulina tip

Pokud máte to štěstí, že máte spíž, pořiďte si organizér, který využije vnitřní stranu dveří spíže. Každé místo se počítá a zde máte vše snadno po ruce!

 

Jak skladovat suché potraviny?

Suché přísady by se měly skladovat na chladném, suchém a tmavém místě, například ve spíži nebo v uzavřených kuchyňských skříňkách. Doporučená doba skladování suchých potravin se pohybuje od 4 měsíců do 1 roku, přičemž čím vyšší teplota, tím kratší doba skladování.

Pokud je místo, kde skladujete suché potraviny, tmavé, můžete použít průhledné nádoby a sklenice. Jejich hlavní výhodou je, že na první pohled vidíte, co se v nádobách nachází, a můžete tak věci rychleji najít. Díky průhledným nádobám na skladování potravin bude také vnitřek vašich kuchyňských skříněk nebo lednice vypadat přehledněji.

Pokud se rozhodnete pro keramické nebo jiné typy nádob, které nejsou průhledné, použijte štítky. Štítky umístěte na nádobu (ve skříňce) nebo na víčko (v zásuvce) a mohou opět plnit i dekorativní účel.

Dózy na potraviny

Není box jako box. Nezapomeňte, že je důležité vybírat kvalitní nádoby vyrobené z materiálů bezpečných pro potraviny, které neobsahují BPA a při styku s potravinami neuvolňují žádné škodlivé látky. Přesně takové najdete na Kulině.

 

Jak skladovat hotová jídla?

Nejlepším způsobem skladování hotových jídel jsou skleněné nebo plastové nádoby vhodné pro použití v chladničce. Jsou bezpečné pro potraviny, mají těsnící víka a jsou nejlepší pro skladování zbytků nebo hotových jídel. Můžete je zakoupit samostatně nebo v praktických sadách.

Nejlepší je domácí

Na svačiny a obědy do školy nebo do kanceláře jsou nejlepší obědové a svačinové krabičky. Praktické dózy mají oddělené přihrádky a jsou natolik těsné, že si můžete vzít sebou do tašky bez obav omáčku, jogurt nebo polévku.

Svačinové boxy

 

Jak uspořádat prostor u dřezu? Mytí nádobí ještě nikdy nebylo tak... stylové! Věřte tomu nebo ne, ale doplňky na mytí nádobí vám pomohou nejen s vlastním mytím nádobí, ale také s jeho maximální hygienou a elegantní a praktickou organizací zóny dřezu.

Doplňky na mytí nádobí

Mezi příslušenstvím pro mytí nádobí dostupným na Kulině najdete mnoho doplňků, díky kterým bude váš dřez nejen mnohem lépe uspořádaný, ale také hygieničtější. Jistě víte, že kuchyňské houbičky a utěrky na mytí nádobí v sobě ukrývají více bakterií než kuchyňské kartáče, a pokud je uchováváte ve dřezu, je to ještě horší, protože se řádně nevysuší. V Kulině vám nabízíme různá řešení pro vaši mycí zónu, která na tyto pomůcky dohlédnou a díky nimž bude váš dřez také lépe vypadat.

Můžete si vybrat odolné a elegantní kartáče na nádobí se zabudovanými dávkovači mýdla nebo přísavkami pro snadné skladování, speciální stojany a organizéry na kartáče na nádobí, mýdlo nebo houbičky na nádobí, které lze umístit mimo dřez nebo zavěsit dovnitř a dávkovače mýdla nebo misky na mytí nádobí.

Mytí nádobí

 

Odkapávače

Potřebujete odkapávač?

Pokud žijete sami nebo doma tolik nevaříte, je často zbytečné spouštět myčku. Pár kousků nádobí snadno umyjete v dřezu a odkapávač vám dost pomůže. Většina vody steče než domyjete nádobí a zbytek osušíte snadno v mžiku.

Odkapávače

 

Kuchyňské textilie vám pomáhají udržet čistotu, ale jejich vzhled často opomíjíme, i když jsou vždy na očích. Utěrky, zástěry a chňapky proto vybíráme s ohledem na vzhled kuchyně. Velmi praktické jsou také podložky pod hrnce, které zabraňují zničení desek a stolů od dna horkých hrnců a pánví.

Kuchyňský textil